Post sponsored by NewzEngine.com

Source: United Kingdom – Executive Government & Departments

Royal Navy Awards

Promotions and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath

As Knight Commander

  • Vice Admiral Benjamin John KEY, CBE

As Companions

  • Major General Gwyn JENKINS, OBE

  • Rear Admiral Andrew Jeffery KYTE.

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire.

As Commanders

  • Commodore Donald DOULL, ADC

  • Commodore Martyn Jon WILLIAMS, OBE

  • Commodore Craig WOOD.

As Officers

  • Commander Marcus JACQUES

  • Commander Darren Jon MASON

  • Colonel Jaimie McCoy NORMAN, DSO

  • Commodore Robert WOOD.

As Members

  • Lieutenant Commander James BETCHLEY

  • Lieutenant Commander David COLLINS, Royal Naval Reserve (Sea Cadet Corps)

  • Lieutenant Jenny Louise DYSON, ARRC, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

  • Lieutenant Commander Beth GRIFFITHS

  • Lieutenant Commander Sean HEATON

  • Major Antony Patrick HILL Warrant Officer 1 (Regimental Sergeant Major)

  • David Paul MASON Warrant Officer 1 Engineering Technician (Marine Engineering)

  • Simon Jon SMITH Chief Petty Officer Medical Assistant

  • Philip TOWERS Warrant Officer 1 Logistician (Supply Chain)

  • Gavin Robert WHITE.

Royal Red Cross

As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

  • Petty Officer Naval Nurse Andrew Paul COOPER, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

  • Lieutenant Zoe HAGGERTY, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

  • Lieutenant Commander Louise Carolyn MOXWORTHY, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service.

Army Awards

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire

As Knight Commanders

  • Lieutenant General James Richard HOCKENHULL, OBE

  • Lieutenant General Tyrone Richard URCH, CBE

Promotions and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath

As Companions

  • Major General Paul Andrew CAIN, QHP

  • Lieutenant General Giles Patrick HILL, CBE

  • Major General Richard James Aethelstan STANFORD, MBE.

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire

As Commanders

  • Brigadier Elizabeth Jane FAITHFULL-DAVIES

  • Colonel Colin John FRANCIS, MBE

  • Colonel Alison Louise McCOURT, OBE, ARRC

  • Brigadier Phillip David PROSSER.

As Officers

  • Lieutenant Colonel Graham Clark DEMPSEY, Army Cadet Force

  • Colonel Julian Guy HILL

  • Lieutenant Colonel Richard Adrian James HOY, The Mercian Regiment

  • Lieutenant Colonel Richard John HUDSON, The Rifles

  • Lieutenant Colonel Emma Jane HUTLEY, Royal Army Medical Corps

  • Brigadier Matthew Howard JONES, MBE

  • Colonel Neil Douglas JURD

  • Lieutenant Colonel Gareth John WALKER, Corps of Royal Engineers

  • Lieutenant Colonel Iain Stewart WALLACE, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

  • Lieutenant Colonel Henry Alexander WILLI, The Parachute Regiment.

As Members

  • Major Adam Nicholas ATTREE, Intelligence Corps

  • Lieutenant Colonel Benjamin Graham BAKER, The Princess of Wales’s Royal Regiment

  • Warrant Officer Class 1 Paul Scott BUCKERFIELD, Royal Regiment of Artillery

  • Acting Sergeant Robert Graham CAMPION, Intelligence Corps

  • Captain Gary Edward CLEGG, VR, The Yorkshire Regiment, Army Reserve

  • Major Joshua Edward CONWAY, Corps of Royal Engineers

  • Captain John Scott CORKILL, The Royal Regiment of Scotland

  • Captain Kidane Samuel Jacob COUSLAND, Royal Regiment of Artillery

  • Lieutenant Colonel Scott DUNLOP, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

  • Lieutenant Colonel (now Colonel) Nicholas George ENGLISH, Army Air Corps

  • Warrant Officer Class 2 Charlotte Victoria GRAHAM, The Royal Logistic Corps

  • Lieutenant Colonel Mark Jonathan HUGHES, The Princess of Wales’s Royal Regiment

  • Lance Corporal Gareth Stanley Richard JACKSON, Royal Corps of Signals

  • Warrant Officer Class 1 Melita Alanna Victoria JARVIS, Army Air Corps

  • Acting Warrant Officer Class 2 Hannah Victoria JENKINS, The Royal Logistic Corps

  • Acting Warrant Officer Class 2 Austin Reginald LINDSAY, The Royal Irish Regiment, Army Reserve

  • Lieutenant Colonel James Henry MARTIN, VR, Corps of Royal Engineers Army Reserve

  • Corporal Alexander Donald Ross MURPHY, The Duke of Lancaster’s Regiment, Army Reserve

  • Major Priyum PATEL, Royal Army Medical Corps

  • Major Jamie Earl POWELL, The Royal Anglian Regiment

  • Warrant Officer Class 2 Stephen Stuart SCOTT, The Royal Logistic Corps

  • Warrant Officer Class 1 Mark SHADE, VR, Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch), Army Reserve

  • Staff Sergeant Sarvjit Pal SINGH, Army Air Corps

  • Major Yvette Rowena STEPHENS, Intelligence Corps

  • Captain Phoebe TODHUNTER, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

  • Staff Sergeant Andrew James UNWIN, Adjutant General’s Corps (Military Provost Staff Branch)

  • Warrant Officer Class 1 Scot David WHITFIELD, The Royal Logistic Corps

  • Lance Corporal Lee Adam WYLDE, Intelligence Corps

Royal Red Cross

As an Ordinary Member of the Royal Red Cross, First Class

  • Lieutenant Colonel Margaret Joyce DUFFIELD, TD VR, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps, Army Reserve

  • Colonel Geoffrey Stuart HALL

As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

  • Staff Sergeant Emma CLARKE, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

  • Major Samantha Jayne COBB, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

  • Major Nicola Fiona CORKISH, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

  • Major Ami Alice Caroline NEWBURN-JOHNSON, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

Queen’s Volunteer Reserves medal

  • Corporal Anthony John FRENCH, VR, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

  • Major Keith JAMES, MBE, JP, VR, Corps of Royal Engineers, Army Reserve

  • Colonel David MIDDLETON, MBE, TD, VR, Army Reserve

  • Captain Dennis PATERSON, VR, Royal Regiment of Artillery, Army Reserve

Royal Air Force Awards

Promotions and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath

As Companions

  • Air Vice-Marshal Ian DUGUID, OBE
  • Air Vice-Marshal Stephen Jeffrey SHELL, OBE.

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire

As Commanders

  • Group Captain Kevin Roy BAILEY

  • Air Commodore Thomas James Patrick BURKE

  • Air Commodore Paul Edward O’NEILL

  • Air Commodore Philip Jeremy ROBINSON, OBE, DFC**

As Officers

  • Group Captain Simon Nicholas DOWLING

  • Group Captain Anne-Marie HOUGHTON

  • Group Captain Simon David JOY

  • Group Captain Rachel Elizabeth MAWDSLEY

  • Wing Commander James Jody MCMEEKING

  • Group Captain Christopher David SNAITH

  • Wing Commander Caroline Susan VILES.

As Members

  • Squadron Leader Trudy ASKEW

  • Flight Lieutenant Steve Anthony GRAHAM

  • Squadron Leader David John HIGGINS

  • Master Aircrew Timothy Neil MACK

  • Warrant Officer Allan MILLIGAN

  • Corporal Adam Gareth Mark OYTABEN

  • Flight Lieutenant James Andrew PETERSON

  • Squadron Leader Mark Philip SANGER

  • Acting Sergeant Richard WARDLOW

  • Warrant Officer Robert Lee WARREN

  • Squadron Leader Jamie WHITE

  • Squadron Leader Stuart Graham WILLIAMS

  • Warrant Officer Peter Barrie WILSON.

Royal Red Cross

As an Ordinary Member of the Royal Red Cross, First Class

  • Group Captain Michael John PRIESTLEY

Queen’s Volunteer Reserves Medal

  • Acting Flight Sergeant Christopher MEDLEY

  • Sergeant Ian James STAFFORD.

MIL OSI United Kingdom