Post sponsored by NewzEngine.com

Source: United Kingdom – Ministry of Defence

Royal Navy Awards
Promotions and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath
As Knight Commander
Vice Admiral Benjamin John KEY, CBE
As Companions

Major General Gwyn JENKINS, OBE

Rear Admiral Andrew Jeffery KYTE.

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire.
As Commanders

Commodore Donald DOULL, ADC

Commodore Martyn Jon WILLIAMS, OBE

Commodore Craig WOOD.

As Officers

Commander Marcus JACQUES

Commander Darren Jon MASON

Colonel Jaimie McCoy NORMAN, DSO

Commodore Robert WOOD.

As Members

Lieutenant Commander James BETCHLEY

Lieutenant Commander David COLLINS, Royal Naval Reserve (Sea Cadet Corps)

Lieutenant Jenny Louise DYSON, ARRC, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

Lieutenant Commander Beth GRIFFITHS

Lieutenant Commander Sean HEATON

Major Antony Patrick HILL Warrant Officer 1 (Regimental Sergeant Major)

David Paul MASON Warrant Officer 1 Engineering Technician (Marine Engineering)

Simon Jon SMITH Chief Petty Officer Medical Assistant

Philip TOWERS Warrant Officer 1 Logistician (Supply Chain)

Gavin Robert WHITE.

Royal Red Cross
As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

Petty Officer Naval Nurse Andrew Paul COOPER, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

Lieutenant Zoe HAGGERTY, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service

Lieutenant Commander Louise Carolyn MOXWORTHY, Queen Alexandra’s Royal Naval Nursing Service.

Army Awards
Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire
As Knight Commanders

Lieutenant General James Richard HOCKENHULL, OBE

Lieutenant General Tyrone Richard URCH, CBE

Promotions and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath
As Companions

Major General Paul Andrew CAIN, QHP

Lieutenant General Giles Patrick HILL, CBE

Major General Richard James Aethelstan STANFORD, MBE.

Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire
As Commanders

Brigadier Elizabeth Jane FAITHFULL-DAVIES

Colonel Colin John FRANCIS, MBE

Colonel Alison Louise McCOURT, OBE, ARRC

Brigadier Phillip David PROSSER.

As Officers

Lieutenant Colonel Graham Clark DEMPSEY, Army Cadet Force

Colonel Julian Guy HILL

Lieutenant Colonel Richard Adrian James HOY, The Mercian Regiment

Lieutenant Colonel Richard John HUDSON, The Rifles

Lieutenant Colonel Emma Jane HUTLEY, Royal Army Medical Corps

Brigadier Matthew Howard JONES, MBE

Colonel Neil Douglas JURD

Lieutenant Colonel Gareth John WALKER, Corps of Royal Engineers

Lieutenant Colonel Iain Stewart WALLACE, Corps of Royal Electrical and Mechanical Engineers

Lieutenant Colonel Henry Alexander WILLI, The Parachute Regiment.

As Members

Major Adam Nicholas ATTREE, Intelligence Corps

Lieutenant Colonel Benjamin Graham BAKER, The Princess of Wales’s Royal Regiment

Warrant Officer Class 1 Paul Scott BUCKERFIELD, Royal Regiment of Artillery

Acting Sergeant Robert Graham CAMPION, Intelligence Corps

Captain Gary Edward CLEGG, VR, The Yorkshire Regiment, Army Reserve

Major Joshua Edward CONWAY, Corps of Royal Engineers

Captain John Scott CORKILL, The Royal Regiment of Scotland

Captain Kidane Samuel Jacob COUSLAND, Royal Regiment of Artillery

Lieutenant Colonel Scott DUNLOP, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

Lieutenant Colonel (now Colonel) Nicholas George ENGLISH, Army Air Corps

Warrant Officer Class 2 Charlotte Victoria GRAHAM, The Royal Logistic Corps

Lieutenant Colonel Mark Jonathan HUGHES, The Princess of Wales’s Royal Regiment

Lance Corporal Gareth Stanley Richard JACKSON, Royal Corps of Signals

Warrant Officer Class 1 Melita Alanna Victoria JARVIS, Army Air Corps

Acting Warrant Officer Class 2 Hannah Victoria JENKINS, The Royal Logistic Corps

Acting Warrant Officer Class 2 Austin Reginald LINDSAY, The Royal Irish Regiment, Army Reserve

Lieutenant Colonel James Henry MARTIN, VR, Corps of Royal Engineers Army Reserve

Corporal Alexander Donald Ross MURPHY, The Duke of Lancaster’s Regiment, Army Reserve

Major Priyum PATEL, Royal Army Medical Corps

Major Jamie Earl POWELL, The Royal Anglian Regiment

Warrant Officer Class 2 Stephen Stuart SCOTT, The Royal Logistic Corps

Warrant Officer Class 1 Mark SHADE, VR, Adjutant General’s Corps (Staff and Personnel Support Branch), Army Reserve

Staff Sergeant Sarvjit Pal SINGH, Army Air Corps

Major Yvette Rowena STEPHENS, Intelligence Corps

Captain Phoebe TODHUNTER, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

Staff Sergeant Andrew James UNWIN, Adjutant General’s Corps (Military Provost Staff Branch)

Warrant Officer Class 1 Scot David WHITFIELD, The Royal Logistic Corps

Lance Corporal Lee Adam WYLDE, Intelligence Corps

Royal Red Cross
As an Ordinary Member of the Royal Red Cross, First Class

Lieutenant Colonel Margaret Joyce DUFFIELD, TD VR, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps, Army Reserve

Colonel Geoffrey Stuart HALL

As an Ordinary Associate of the Royal Red Cross, Second Class

Staff Sergeant Emma CLARKE, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

Major Samantha Jayne COBB, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

Major Nicola Fiona CORKISH, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

Major Ami Alice Caroline NEWBURN-JOHNSON, Queen Alexandra’s Royal Army Nursing Corps

Queen’s Volunteer Reserves medal

Corporal Anthony John FRENCH, VR, The Royal Logistic Corps, Army Reserve

Major Keith JAMES, MBE, JP, VR, Corps of Royal Engineers, Army Reserve

Colonel David MIDDLETON, MBE, TD, VR, Army Reserve

Captain Dennis PATERSON, VR, Royal Regiment of Artillery, Army Reserve

Royal Air Force Awards
Promotions and appointments to the military division of the most honourable order of the Bath
As Companions
Air Vice-Marshal Ian DUGUID, OBE
Air Vice-Marshal Stephen Jeffrey SHELL, OBE.
Promotions in and appointments to the military division of the most excellent order of the British Empire
As Commanders

Group Captain Kevin Roy BAILEY

Air Commodore Thomas James Patrick BURKE

Air Commodore Paul Edward O’NEILL

Air Commodore Philip Jeremy ROBINSON, OBE, DFC**

As Officers

Group Captain Simon Nicholas DOWLING

Group Captain Anne-Marie HOUGHTON

Group Captain Simon David JOY

Group Captain Rachel Elizabeth MAWDSLEY

Wing Commander James Jody MCMEEKING

Group Captain Christopher David SNAITH

Wing Commander Caroline Susan VILES.

As Members

Squadron Leader Trudy ASKEW

Flight Lieutenant Steve Anthony GRAHAM

Squadron Leader David John HIGGINS

Master Aircrew Timothy Neil MACK

Warrant Officer Allan MILLIGAN

Corporal Adam Gareth Mark OYTABEN

Flight Lieutenant James Andrew PETERSON

Squadron Leader Mark Philip SANGER

Acting Sergeant Richard WARDLOW

Warrant Officer Robert Lee WARREN

Squadron Leader Jamie WHITE

Squadron Leader Stuart Graham WILLIAMS

Warrant Officer Peter Barrie WILSON.

Royal Red Cross
As an Ordinary Member of the Royal Red Cross, First Class
Group Captain Michael John PRIESTLEY
Queen’s Volunteer Reserves Medal

Acting Flight Sergeant Christopher MEDLEY

Sergeant Ian James STAFFORD.

MIL OSI United Kingdom